Размена знања и нова пријатељства: Гошће из Пољске посетиле нашу школу
У периоду од 11. до 15. маја 2026. године, Основна школа „Васа Чарапић“ из Белог Потока била је поносни домаћин колегиницама из Пољске у оквиру Еразмус+ КА121 пројекта под називом „NASZA SZKOŁA EUROPEJSKA“. Нашу школу су посетиле три колегинице из основне школе „Szkoła Podstawowa nr 34 im. Mikołaja Kopernika“ из Катовица у Пољској, са циљем професионалног усавршавања кроз активност праћење на радном месту.
Током ове динамичне и садржајне недеље, наше гошће су имале прилику да се детаљно упознају са образовним системом Србије, наставним методама, као и богатом традицијом наше школе.
Програм је започео у понедељак срдачном добродошлицом директора школе, Драгише Драшковића, након чега је уследио обилазак матичне школе, школске библиотеке и упознавање са радом у продуженом боравку и млађим разредима. Гошће су већ првог дана присуствовале и часу српског језика код учитељице Александре Димитријевић, а затим и угледном часу из српског језика и књижевности код наст. Ружице Влашковић у Пиносави.
У уторак је фокус био на упознавању рада наших издвојених одељења. Колегинице из Пољске су посетиле школу у Зуцу. Након тога, у Пиносави су присуствовале још једном часу српског језика код наст. Ружице Влашковић. Дан је заокружен консултацијама са управом школе о школском програму, развојном планирању, завршним испитима и систему оцењивања у Србији.
Среда је била посвећена размени добре праксе на часовима српског језика (наст. Дубравка Пејовић) и физичког васпитања (наст. Владимир Ђорђевић), али и иновацијама у настави. Гошће су присуствовале часу енглеског језика код наст. Маје Хаџић. Колегиница Александра Димитријевић презентовала је школски пројекат „На заједничком путу учења”. Одржане су и презентације Еразмус+ пројеката обе школе, као и консултације о раду са талентованим ученицима (ИОП3) и вођењу међународних пројеката. Након тога, уследио је час међупредметне наставе у природи, у авалској шуми у близини школе, са наст. Данијелом Кушљевић-Никитовић и Мајом Хаџић.
Четвртак су гошће посетиле упознавању културе и историје Србије посетом Голубачкој тврђави.
У петак, завршног дана посете, гошће су посетиле Авалу, Торањ и цркву брвнару са ученицом Мајом Арсов 8/3. Након тога је уследио школски концерт који је припремила наставница музичке културе Миљана Драшковић, а на којем су наступили хор старијих разредa и чланови школског оркестра. Посета је званично затворена евалуацијом, уручивањем сертификата и дирљивим испраћајем.
Захваљујемо се и похваљујемо ученике који су помогли у комуникацији са гошћама на енглеском језику: Вукашин Живковић 7/2, Дора Бајагић 7/2, Маја Арсов 8/3, Огњен Видаковић 8/3, Лена Михајиловић 7/1, Валентина Васић 7/1 и Емилија Кодић 6/3.
Захваљујемо и свим колегама који су омогућили гошћама да стекну увид у свој рад и рад школе и што су њихов боравак учинили пријатним.
Руководилац Тима за међународну сарадњу
Маја Хаџић



































